Verjetno si vsi ne zavedamo, koliko dela je potrebno in pa tehnike, da imamo lahko iz pipe pitno vodo, katero prinese vodovod. Vodovod pa je zelo kompliciran sistem, ki razporeja vodo po celotnih mestih, ter je veliko več, kot pa le kup cevi, kar se nam velikokrat zdi.
Vodovod, oziroma vodovodni sistemi pa so zelo kompleksni sistemi, kateri potrebujejo ogromno inženirstva, da lahko delujejo tako, kot delujejo. Tako mora vsak vodovod vsebovati določene elemente, ki ga naredijo funkcionalnega in pa najpomembnejše, varnega.
Sprva moramo pri vodovodu seveda omeniti vse cevi, ki preusmerjajo vodo do vseh domov. Vodovod pa mora imeti tudi večje zbiralnike, kjer se vsa voda zbere, da se nato distributira po mestih in domovih. Ta voda pa se sama od seve ne bi mogla distributirati, saj bi potem morali uporabiti gravitacijo, ter bi lahko voda potovala zgolj z višjih predelov na nižje, kakor pa so delovali vodovodni sistemi v staremu Rimu, saj so ga že takrat poznali, ker je bil tako potreben. Zato pa imajo vodovodi v sebi turbine, ki poganjajo vodo po vseh ceveh.
Nato pa mora vsak učinkovit vodovod vsebovati tudi čistilne naprave, kjer se voda očisti, tako da jo lahko nato iz pipe nalijemo kot pitno in čisto vodo, ki bo primerna za uporabo v kuhinji.
Vsi te faktorji so torej ključni za to da vodovod deluje tako kot deluje. Tako lahko vidimo, da je ta sistem cevi lahko veliko bolj kompleksen, kot se nam zdi, ter je bilo potrebno ogromno znanja, da se je vodovod izpopolnil do te mere, kot je danes. Vodovod pa je sicer že zelo star sistem, saj so ga uporabljali že v Rimskemu imperiju, kar pa smo omenili že prej. Tako pa se je ta potreba, torej distributacija vode od doma do doma, pojavila že več tisoč let nazaj, ter je bil zato vodovod vedno potreben.