Arhiv novic iz leta 2016
31. 12. 2016
Ministrstvo za obrambo (MO) blokiralo načrte za več sto vetrnic, saj pravi, da njihov "potresni hrup" bo preprečil odkrivanje jedrskih eksplozij po vsem svetu. Na ministrstvu ugotavljajo, da lopatice vetrnih elektrarn povzročajo vibracije v tleh , ki jih lahko zaznajo s prefinjeno opremo za nadzor na področju Eskdalemuir. Združeno kraljestvo ima namreč mednarodne obveznosti za zaščito delovanja postaje za preprečevanje širjenja jedrskega orožja še dodajajo na Ministrstvu.
Eskdalemuir je "edinstven objekt v Veliki Britaniji," je dejal tiskovni predstavnik MO. "Ta zazna in pravilno interpretira seizmične signale po vsem svetu za odkrivanje jedrskih eksplozij in preprečevanje širjenja jedrskega orožja. Vetrne elektrarne lahko vplivajo na meritve. "
Strokovnjaki ministrstva so opravili študijo in ugotovili, da hrup ( vibracije ) kot posledica delovanja vetrnih elektrarn presega določeno raven in bi povzročilo motnje. Na osnovi tega ministrstvo nasprotuje postavitvi vsake nove vetrne elektrarne v krogu 50 km od Eskdalemui-a.
www.windturbinesyndrome.com/2011/wind-turbine-seismic-vibrations-stop-windfarm-cold-uk/ 17.12.2016
Enercon, največji evropski proizvajalec vetrnih elektrarn, ima težave: Odločitev višjega Bavarskega deželnega sodišča v Münchnu opozarja, da vetrna elektrarna E 82 oddaja impulzni hrup. Pri meritvah ugotovljeno, da vetrnica oddaja za 3dB višji nivo hrupa od predpisanega in deklariranega s strani proizvajalca.
Počasi, počasi resnica prihaja na dan.Sodba je pravnomočna in brez možnosti pritožbe.mothersagainstturbines.com/2013/12/21/enercon-court-loss-olg-munchen-27-u-342111/ 12.12.2016
Iz objavljenih podatkov bilance stanja za poslovno leto 2015, vetrni park Wächtersbach GmbH & Co KG je pokazal, da tri vetrne elektrarne v Wächtersbach-Neudorf so pridelale izgubo več kot 620.000 evrov v letu 2014 in v letu 2015 točno 364,123.69 €.
Skupna izguba treh vetrnih elektrarn je zato konec leta 2015 že skoraj milijon evrov. Taki rezultati jasno kažejo na neučinkovitost vetrnih elektrarn v Münchenskih nizkih gorskih verigah. Prihodki od prodaje električne energije so tako 15% pod svojimi pričakovanji, čeprav je leto 2015 bilo nadpovprečno vetrovno in je bilo najbolj vetrovno leto od leta 2011 dalje.
Komentar:
Na Krasu pa nas prepričujejo kako vetrovna pokrajina smo in kako se da zaslužiti z vetrom. S subvencijami v ozadju za privilegirance, s podporo politike !www.vorsprung-online.de/mkk/waechtersbach/295-neudorf/101962-windkraftanlagen-in-neudorf-wieder-mit-hohem-verlust.html 13.12.2016
Skupni stroški energetske tranzicije v sektorju električne energije bodo porasli na več kot 520.000.000.000 evrov do leta 2025. To je rezultat poročila, ki ga je izdal Inštituta za konkurenco in ekonomijo (DICE) iz Düsseldorfa.
Štiričlanska družina bo tako plačala neposredno in posredno več kot 25.000 evrov za energijski preobrat. V naslednjih desetih letih bo tako strošek enregijskega preobrata 18.000 evrov za štiričlansko družino.Za primerjavo, po podatkih iz Bundesbanka ima 40 odstotkov nemških gospodinjstev manj kot 27.000 evrov neto sredstev.
So pa res " zelo uspešni " v Nemčiji!
www.welt.de/wirtschaft/article158668152/Energiewende-kostet-die-Buerger-520-000-000-000-Euro-erstmal.html
11.10.2016
Tudi v Sloveniji vlada in infrastrukturni minister opozarjata na pomanjkanje relevantnih študiji in raziskav glede vplivov vetrnih elektrarn na ljudi.
Predlagam, da g. Kosec iz direktorata za energijo in minister Gašperšič preberejo zaključke 40 letnih raziskav in pregledov študiji o vplivih vetrnih elektrarn. Mogoče se bodo premislili glede umeščanja vetrnih elektrarn v Sloveniji. Upam......!the-law-is-my-oyster.com/2016/10/05/extensive-research-on-wind-turbine-noise/
06.10.2016
V tem 29-minutnem dokumentarcu prvega nemškega javnega televizijskega kanala, so obdelana vsa bistvena vprašanja vetrnih elektrarn:
- uničevanje in onasneževanje okolja
- neuporabnost
- navzkrižje interesov lokalnih oblastnikov
- dogovarjanje med organizacijami za varstvo narave in združenji za verno energijo
- majhne količine proizvedene električne energije
- vetrni lobiji proti reformam zakona o obnovljivih virih
- pritiski, ki jih izvajajo vetrni lobiji na nosilce odločanja na lokalnem in državnem
nivoju
( Podnapisi v vide-u angleščini )www.youtube.com/watch?v=LD5Pufk94HM 12.09.2016
Zaradi zaskrbljenosti nad hrupom vetrnih elektrarn, veliko ljudi v skupnosti Tararura ( Nova Zelandija ) nasprotovalo temu projektu. "Naše trenutno mnenje je, da sta ponudba in povpraševanje po električni energiji razmeroma uravnotežena z omejeno potrebo po novih naložbah," je dejala tiskovna predstavnica podjetja, ki je načrtovalo postavitev vetrnih elektrarn. Zaradi protestov in nasprotovanj so opustili projekt.www.stuff.co.nz/manawatu-standard/news/84078298/communtity-rejoices-as-wind-farm-project-is-abandoned 10.09.2016
Sodišče naložilo zaustavitev prehrupnih vetrnih elektrarn. Dovolilo delovanje samo med 8. in 17. uro. Omejitve so postavili tudi za dneve pred prazniki, šolskimi počitnicami, božičem itd.... Bravo Severna Irska.!!!!!
epaw.org/echoes.php?lang=en&article=n547 06.09.2016
Analiza skoraj 3000 kopenskih vetrnih elektrarn - največja tovrstna študija do sedaj je pokazala, da nameščene VE se obrabijo hitreje, kot je navedeno s strani proizvajalcev. Prava doba delovanja je 12-15 ! Vlade in proizvajalci VE vse svoje izračune delajo na predpostavki, da VE imajo življenjsko dobo od 20 do 25 let.
Avtor poročila, prof Gordon Hughes, ekonomist na Univerzi v Edinburghu in nekdanji energetski svetovalec Svetovne banke, je odkril, da "obremenitveni faktor" - ocena izkoristka VE, ki temelji na deležu proizvedene električne energije, dejansko se zmanjša z 24 odstotkov v prvih 12 mesecih delovanja na samo 11 odstotkov, po 15 let.
Dr John Constable, direktor REF (fundacija za obnovljivo energijo ), je dejal: "Ta raziskava potrjuje sum, da so desetletja velikodušne subvencije vetrni industriji ni uspelo spodbuditi inovacije, ki so potrebne, da bi bil ta sektor konkurenčen".
www.telegraph.co.uk/news/earth/energy/windpower/9770837/Wind-farm-turbines-wear-sooner-than-expected-says-study.html 23.07.2016
Danska vlada je opustila načrte za izgradnjo petih vetrnih elektrarn na morju, ker bi proizvedena električna energija postala predraga za danske potrošnike.
Vlada bi morala plačati 10630000000 $ za nakup električne energije iz petih vetrnih elektrarn - cena za potrošnike bi bila predraga saj se že soočajo z najvišjimi cenami električne energije v Evropi ."Ne moremo sprejeti tega, ker že sedaj zasebni sektor in gospodinjstva plačujejo preveč. Danska politika obnovljivih virov se je izkazala za predrago, "je dejal okoljski minister Lilleholt.Beri več:: http://dailycaller.com/2016/05/13/windswept-denmark-says-wind-energy-has-become-too-expensive/#ixzz48f9eoVlV 14.05.2016
Glede na to, da danes proslavljamo dan boja proti okupatorju in hkrati poteka tudi Mednarodni dan ozaveščanja o hrupu s sloganom " Ohranimo mirna območja v urbanem okolju" si lahko pogledate aktivnosti naših članov na ta dan. Priporočam ogled v živo z vožnjo po avtocesti med Razdrtim in odcepom Senožeče. 27.04.2016
Objavljeno na portalu STA
Različna mnenja o predlogu novele zakona o kmetijskih zemljiščihLjubljana, 25. februarja - Mnenja deležnikov glede predloga novele zakona o kmetijskih zemljiščih so različna, je pokazala današnja javna predstavitev mnenj v DZ. Razhajanja so med drugim glede kritja stroškov za namakalne sisteme, načrtovanja in gradnje objektov, vključno z vetrnimi elektrarnami, in vrednotenja kmetijskih zemljišč.
Predlog novele širi nabor objektov za gradnjo na kmetijskih zemljiščih, ki jih lokalna skupnost s prostorskim aktom lahko dopusti graditi na vseh kmetijskih zemljiščih brez spremembe namenske rabe (npr. čebelnjak, stajo, pomožne objekte za spremljanje stanja okolja in naravnih pojavov ter začasne objekte, in sicer v času sezone ali rekonstrukcije državnih cest). Objekte, ki jih ni mogoče načrtovati brez spremembe namenske rabe, bo mogoče predvideti v okviru občinskega podrobnega prostorskega načrta.
Minister za kmetijstvo Dejan Židan je na predstavitvi mnenj, ki jo je pripravil odbor DZ za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano, dejal, da so predlagane spremembe na tem področju kompromis in da bodo rešitve iz prostorske zakonodaje, ki je v pripravi, po sprejemu prenesene v področne zakone. Državna sekretarka na ministrstvu Tanja Strniša je ob pomislekih stroke s področja urejanja prostora dejala, da so spremembe vnesli v ta zakon, da ne bi nastala pravna praznina.
Aleš Mlakar iz zbornice za arhitekturo in prostor ter predstavnica projekta Odgovorno do prostora Jelka Hudoklin sta menila, da področja prostorskega načrtovanja ne bi smeli parcialno urejati posamezni področni zakoni. Širjenje nabora dovoljenih stavb bi lahko sprožilo nekontrolirano gradnjo, opredeliti bi bilo treba tudi umeščanje in dimenzioniranje tovrstnih objektov, sta opozorila.
V civilnih iniciativah Brkini in za zaščito Senožeških Brd so odločno proti možnosti, da bi na kmetijskih zemljiščih lahko postavljali tudi vetrne elektrarne do 1 MW. "Pod krinko obnovljivih virov energije nam z vetrnicami ogrožajo tisto, kar so naši predniki so varovali tisočletja. Vsaka ped zemlje je pomembna," je dejal Mario Benkoč in se vprašal: "Bomo namesto krompirja sadili vetrnice?"
Strniševa je povedala, da je predvidena možnost gradnje vetrnic le na zemljiščih slabše kakovosti in da bodo morale postavitev določiti občine. Dodala je, da se pri doseganju podnebno-energetskih ciljev praktično ne morejo izogniti poseganju v kmetijska zemljišča, kot primer pa navedla gradnjo HE Brežice, ki bo stala tudi na 220 hektarjih najboljših zemljišč.
Precej pomislekov je bilo tudi glede predlagane nove ureditve namakalnih sistemov - po kateri bi razdelitev na velike in majhne namakalne sisteme zamenjala delitev na javne sisteme, ki bi bili v lasti lokalnih skupnosti (ki bi te storitve opravljale kot komunalne storitve), državne namakalne sisteme in zasebne namakalne sisteme - in sicer predvsem glede kritja stroškov delovanja in vzdrževanja teh sistemov. Sonja Parkelj iz Združenja občin Slovenije in Gorazd Maslo z Mestne občine Ljubljana sta opozorila, da predlog daje občinam dodatne naloge in finančno breme, ne rešuje pa vprašanja financiranja teh nalog.
Marina Pintar z ljubljanske biotehniške fakultete je po drugi strani z vidika sedanje slabe izkoriščenosti namakalnih sistemov izpostavila predlagane spremembe, ki spreminjajo delež potrebnega soglasja lastnikov zemljišč, možnost priklopa novih uporabnikov in možnost prenosa na lokalne skupnosti, ki lahko pridobijo sredstva programa razvoja podeželja.
Podporo bi lahko glede na odzive v obliki amandmaja dobil predlog konzorcija organizacij s področja kolesarstva in turizma Odprimo poti, ki predlaga, da lastniki zemljišč, ki bi dovolili kolesarjenje po utrjenih poteh, ne bi bili odgovorni za aktivnosti in ravnanja uporabnikov teh poti. Strniševa je dejala, da vlada morebitnemu dopolnilu ne bi nasprotovala.
Zvone Lah (SDS) je glede celotnega zakonskega predloga dejal, da gre za pomemben zakon, da pa bi se ga morala vlada drugače lotiti ter najprej analizirati stanje v kmetijstvo in pripraviti strategijo, nato pa spremeniti zakon. S spremembami bi bilo treba po njegovem mnenju počakati tudi zaradi napovedanih sprememb prostorske zakonodaje.
Vir: https://www.sta.si/2235220/razlicna-mnenja-o-predlogu-novele-zakona-o-kmetijskih-zemljiscih?q=različ,mnenj
02.03.2016
V Sloveniji o tem še niti ne razmišljamo, ker zakonodajalci razlagajo, da v Sloveniji ni zaznati problemov z infrazvokom. Seveda, če nimaš zakonodaje tudi infrazvoka ni !!Novica s Poljske.
Objavljamo dopis Ministrstva za okolje z dne 12. januarja 2016, kjer obljublja spremembe v Uredbi dovoljenih ravni hrupa v okolju z dne 14. junija 2007. Čeprav sprememba zakona - zakon o varstvu okolja z dne 10. septembra 2015. (.. Dz U. leta 2015, POS 1593), le malo spreminja zakonsko osnovo, med drugim, z dodajanjem ministra za zdravje kot soavtor uredbe se pričakuje, da bo nova uredba zajemala tudi mejne vrednosti okoljskega hrupa za vetrne elektrarne.Menimo, da je treba ločiti zakonsko ureditev za hrup iz teh naprav in vzpostavitev sprejemljivih standardov na ravni, ki zagotavlja, da ni neprijetnosti, in s tem največ 35 dB ponoči z obveznostjo, da se upošteva tudi naravo impulznega hrupa. Raziskave kažejo, da hrup iz vetrnih turbin za razliko od drugih virov hrupa ima poseben zvočni odtis neprijetnosti. 28.01.2016
Whale in Dolphin Conservation Society (WDCS) so izjavili , da se sonar, ki se uporablja pri seizmičnih raziskavah oceanskega dna, da bi se našlo najboljše kraje za umeščanje vetrnih elektrarnah, so lahko vzrok za dezorjentacijo in plavanje kitov v bližino obal. WDCS trdi da nizko frekvenčni impulzi, ki se uporabljajo za skeniranje globin oceana motijo sonarje kitov in delfinov, ki jih uporabljajo za navigacijo.
Okoljevarstveniki povezali nasedlost kitov z delovanjem sonarja za raziskavo morskega dna. Opozorili so, da raziskovalna plovila, ki uporabljajo high-tech sonarje za skeniranje morskega dna, kot del projekta za izgradnjo vetrnih elektrarn na morju ob vzhodni obale Škotske so odgovorna za nedavno poplavo nasedlih kitov.
Komentar: Torej takoimenovani okoljevarstveniki so ugotovili, da nizkofrekvenčni hrup škodi kitom in delfinom. Ljudem očitno ne ?
26.01.2016

Citat g. Thomasa Homer-Dixona, izrednega direktorja Waterloo inštituta za kompleksnost in inovacije:
Koncept čiste energije je, da je potrebno uporabiti vse obnovljive vire energije. Med temi tudi veter in fotovoltaiko. Dvo-megavata vetrnica vsebuje 260 ton jekla, ki zahteva 170 ton premoga za koksanje in 300 ton železove rude. Vse to se koplje, prevaža in proizvaja s pomočjo ogljikovodikov. Vprašanje je: kako dolgo mora vetrnica, proizvajati energijo, preden ustvari več energije, kot jo uporabimo za njeno gradnjo? Na dobro prevetrenem mestu se lahko ta energija povrne v treh letih ali manj. Na slabšem mestu, se ta energija ne vrne nikolii. To pomeni, da se vetrnice lahko vrtijo, dokler ne razpadejo in pri tem nikoli ne bodo ustvarile toliko energije, kot je bilo vložene v njihovo gradnjo.
26.01.2016

Popolnoma zaščiteni z drevesi v smeri turbine ???
TO SMO ŽE NEKJE SLIŠALI !
18.01.2016
Na vse novice